Виховні години

Година Пам’яті

«Голокост:  Чужого горя не буває»

 

              Їм — неоплаканим і невідспіваним...

              їм — похованим без труни й молитви,

             позбавленим могили й шани — присвячується.

Відео 27 січня – Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.mp4

1-й уч.: Пройду не раз відомими шляхами,

Де страх в повітрі висне до цих пір,

І хоч усе вже поросло мохами,

Його ніхто забути не зумів.

2-й уч.: Це Голокост – всього одне лиш слово,

Та його сенс – пекучий болі жар,

Вбивали всіх!.. старого і малого,

І мало хто життя порятував.





«Голокост:  Чужого горя не буває»

              Їм — неоплаканим і невідспіваним...

              їм — похованим без труни й молитви,

             позбавленим могили й шани — присвячується.

Відео 27 січня – Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.mp4

1-й уч.: Пройду не раз відомими шляхами,

Де страх в повітрі висне до цих пір,

І хоч усе вже поросло мохами,

Його ніхто забути не зумів.

2-й уч.: Це Голокост – всього одне лиш слово,

Та його сенс – пекучий болі жар,

Вбивали всіх!.. старого і малого,

І мало хто життя порятував.

  1 листопада 2005 року Генеральна Асамблея Організації Об´єднаних Націй ухвалила резолюцію, в якій постановила, що день 27 січня — це Міжнародний день пам´яті жертв Голокосту. Цей день було обрано не випадково: саме 27 січня 1945 року було звільнено від фашистів найбільший з гітлерівських концтаборів, Освенцим, розташований в 70 кілометрах від Кракова. Всього у фашистських таборах смерті було знищено шість мільйонів євреїв і мільйони людей інших національностей.

 Що ж таке Голокост?

   Слово «голокост» походить з грець­кої мови — і складається з двох частин: «випалений» або «спа­лений повністю», та «жертво­приношення». Спочатку слово «голокост» мало ре­лігійний підтекст, але також вживалося протягом сторіч по відношенню до катастроф та великого лиха, переважно пов'язаних з пожежами. Голокост - масове знищення нацистами єврейського населення Європи (у приблизному перекладі з грецької це слово означає "всеспалення", інше значення - катастрофа). 60% єврейського населення Європи піддалися систематичним переслідуванням і знищенню в Німеччині і на захоплених нею територіях в 1933-1945 роках.

Відео День в історії. День пам'яті жертв Голокосту.mp4

  В се­редині XX ст. слово «голокост» вживали у пресі щодо хвилі терору проти єврейського населення Європи початого Адольфом Гітлером. З середини 50-х років XX ст. слово «голокост» стало загально­вживаним по відношенню до політики винищення нацистами під час Другої світової війни євреїв та інших народів Європи. У такому значенні сучасне слово «Голокост», на відміну від іншого його зна­чення, пишеться з великої літери.

     Складовою нацистських планів завоювати світ, найважливішим елементом ідео­логії, політики і практики нацистської Німеччи­ни 1933-1945 рр. був антисемітизм — одна з форм національної нетерпимості, вираженої у ворожо­му ставленні до євреїв. На практиці він вилився в прагнення поголовного фізичного знищення євреїв у всьому світі. Це трагічне явище в історії людства здобуло назву Голокост.

Відео Кришталева ніч — провісник Голокосту.mp4

     Убивства євреїв окупантами по­чалися в Україні 22 червня 1941 р. і тривали по­над три роки. Перші «єврейські акції» були спря­мовані переважно проти єврейської інтелігенції як потенційного організатора опору окупантам. Першочерговому знищенню також підлягали єв­реї — партійні працівники і державні службовці. Далі окупанти перейшли до поголовного знищення всіх євреїв. Головна роль у цих операціях була на­дана силам поліції

     Для України печальним символом Голокосту є Бабин Яр,  де було розстріляно  понад 150 тис. осіб. Під час Другої світової війни фашисти використовували це урочище як місце масових розстрілів. Корінні кияни пам’ятають про страшні події вересня 1941 року, коли Київ окупували німецькі війська.

    Більшістю з тих, для кого ранок 29 вересня став останнім, були жінки, діти і люди похилого віку, адже доросле чоловіче населення було призване в армію. Гітлерівці влаштували пропускний пункт, через який по черзі проводили 30-40 чоловік, відбирали у них речі і примушували роздягатися. Потім поліцаї за допомогою палиць заганяли людей до насипу на краю яру глибиною 20-25 метрів. На протилежному боці знаходився кулеметник. Постріли глушилися музикою і шумом літака, який кружляв над яром. Після того, як рів заповнювався 2-3 шарами трупів, зверху їх присипали землею.

   Загалом наприкінці вересня - початку жовтня 1941 року фашисти розстріляли на колишній північно-західній околиці Києва понад 30 тисяч самих лише євреїв. За час всієї окупації Києва щовівторка і щоп'ятниці гітлерівці везли сюди на знищення людей вже без розрізнення національностей. Бабин Яр як місце масових страт проіснував рівно два роки - з 29 вересня 1941 року по 29 вересня 1943 року. Кількість жертв, тільки за приблизними оцінками, перевищує 150 тисяч людей.

Відео 29 09 ТРАГЕДІЯ БАБИНОГО ЯРУ.mp4

      Загальну кількість загиблих українських євреїв можна оцінити в 1,8 млн осіб. Загалом Україна втратила близько 70 % довоєнно­го єврейського населення. Масові вбивства єврейського населення відбулися також у Львові, Бердичеві, Харкові, Одесі, Дніпро­петровську та інших містах України. Крім того, значна частина єврейського населення УРСР була вивезена і знищена на території Польщі — у «табо­рах смерті» Освенцім, Майданек, Треблінка та ін.

   Дізнавшись про Освенцим світ здригнувся. Через нього пройшли, як свідчать документи Нюрнберзького трибуналу, 2,5 мільйона людей 90% з яких були євреї.



Мінна небезпека

Що робити при виявленні вибухонебезпечних предметів?

Виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених вибухами, несе значну загрозу життю та здоров’ю людей, а також системам життєзабезпечення населення.

Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.

До вибухонебезпечних предметів відносяться:

· вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.

· боєприпаси, до яких відносяться:

– бойові частки ракет;

– авіаційні бомби;

– артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);

– інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);

– ручні гранати;

– стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів тощо).

· піротехнічні засоби:

– патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);

– вибухові пакети;

– петарди.

· ракети (освітлювальні, сигнальні);

– гранати;

– димові шашки.

· саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:

– саморобні міни-пастки;

– міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ТА ПІДОЗРІЛИХ МЕТАЛЕВИХ ПРЕДМЕТІВ, НЕОБХІДНО:

негайно припинити усі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета (предметів);

вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;

позначити небезпечне місце добре видимим орієнтиром, де знаходиться цей предметта огородити його від сторонніх осіб в тому числі дітей; Для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо.

повідомити про знахідку службу порятункуза номером «101». Повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);

очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета на приїзд фахівців ДСНС та МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

палити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця, де знаходиться вибухонебезпечний предмет або предмет схожий на нього;

піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети;

переносити ці предмети в місця перебування людей.

ПІД ЧАС ПРОГУЛЯНОК В ЛІСІ АБО В ТУРИСТИЧНОМУ ПОХОДІ

1. Ретельно вибирайте місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни.

2. Перед розведенням багаття в радіусі п’яти метрів перевірте грунт на наявність вибухонебезпечних предметів (обережно зніміть лопатою верхній шар грунту, перекопайте землю на глибину 40-50 см або за допомогою щупу).

3. Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї»або такі, що не вибухнули.

4. У жодному випадку не підходьте до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.

Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце

Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

У будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.

 






 Вікторина "Історія українського козацтва"



Запитання


1.              Що означає слово «козак»?

·                Переселенець

·                Бідняк.

·                Вільна людина.

2.              Як називали козаків, які зналися на травах та вміли ворожити?

·                Драгоман

·                Характерник.

·                Шаман.

3.              Як на Січі карали тих, хто щось вкрав у своїх товаришів?

·                Смертю

·                Прив'язували до стовпа ганьби

·                Били різками

4.              Назви бойовий козацький танок.

·                Гопак

·                Краков’як

·                Хоровод

5.              Що таке сап'ян?

·                Дорога тканина для свитки

·                Високоякісна шкіра для чобіт

·                Метал для шаблі

6.              Що таке очкур?

·                Мотузяний пояс на шароварах

·                Широкий яскравий пояс козака

·                Торбинка для тютюну

7.              Що таке жупан?

·                Сорочка козака

·                Кожух із тканини

·                Скупий козак

8.              Кому заборонявся вхід на територію Запорозької Січі?

·                Заміжнім жінкам

·                Молодим незаміжнім дівчатам

·                 Усім жінкам

9.              Першу козацьку фортецю збудували на острові

·                Зміїному

·                Хортиця

·                Козацькому

10.          Останній гетьман Запорозької Січі

·                Пилип Орлик

·                Павло Полуботок

·                Кирило Розумовський

11.          Кого з гетьманів вважали характерником

·                Богдана Хмельницького

·                Пилипа Орлика

·                 Павла Полуботка

12.          Як називали козаків, які перебували на державній службі?

·                Найманці

·                Реєстрові козаки

·                Характерники

13.          Назви ім’я відомого козака, який брав участь у більш ніж п’ятдесяти битвах.

·                Іван Сірко

·                Іван Богун

·                Дмитро Вишневецький.

14.          Де на Січі козаки вчилися бойовому мистецтву7

·                В бою

·                На майдані в центрі Січі

·                За воротами Січі, в полі

15.          Що таке Січ?

·                Дерев'яний замок

·                Острів на Дніпрі

·                Велика битва

16.          Хто був заступницею козаків?

·                Святий Миколай

·                Пресвята Богородиця

·                Архангел Гавриїл

17.          «Козака  прив’язували до стовпа, під яким  лежала в’язанка довгих хворостин, і хто з козаків не проходив поряд, бив три рази бідолаху по спині…». За що так карали на Січі?

·                За боягузтво

·                За те, що оженився

·                За пияцтво

18.          Домаха, карабела –це…

·                Вогнепальна зброя

·                Шаблі

·                Списи

19.          Що таке «чайка»?

·                Човен козаків

·                Птаха-розвідник козаків

·                Улюблена страва козаків

20.          Що захищало чайку при обстрілах і не давало потонути?

·                Дубові дошки

·                Очерет

·                Пінопласт

21.          Козаки першими у світі написали

·                Листа Папі Римському

·                Конституцію

·                Біблію

22.          Як самі козаки називали свою зачіску?

·                Чуприна

·                Оселедець

·                Хохол

23.          Хто з царів назвав зачіску козаків «оселедцем»

·                Микола

·                Катерина ІІ

·                Єлизавета

24.          Як правильно носити вистрижену чуприну?

·                Щоб звисала на очі

·                Щоб була за лівим вухом

·                Не має значення

25.          Чуприну можна було носити лише

·                Вільним людям

·                Після посвяти у козаки

·                Після першої битви

26.          Козак відрощував чуба для того, щоб

·                Інше волосся не заважало в бою

·                Господь Бог витягнув за нього козака з пекла

·                Чим довший був чуб, тим більший авторитет мав козак

27.          Звідки починався чуб козака

·                З потилиці

·                З лоба

·                З середини голови

28.          Як ховали померлих козаків-характерників?

·                Разом з батюшкою та молитвами

·                Лицем вниз

·                Просто засипали землею

29.          Турецький султан наказав молитися в мечетях з проханням смерті для…

·                Івана Сірка

·                Григорія Сагайдачного

·                Івана Золотаренка

30.          Козаки для вдалого походу

·                Брали дрібку солі у вузлик за пазуху

·                Насипали трохи землі собі у чоботи та шапки

·                Збирали трави від хвороб

31.          В якому році була зруйнована Січ?

·                1775

·                1875

·                1975

32.          В січовій школі навчали

·                Лише бойовим мистецтвам

·                Лише вмінню читати та рахувати

·                Всьому одночасно

33.          Головними найчастіше обирали

·                Освічених козаків

·                Фізично сильних козаків

·                Характерників

34.          Хто з гетьманів посилив дисципліну і створив вимуштровані полки у Січі?

·                Богдан Хмельницький

·                Петро Сагайдачний

·                Іван Сірко

35.          Ганебний стовб – це

·                Стовб, біля якого спалювали злодіїв

·                Стовб, до якого прив’язували винного

·                Стовб, який вказував де відхоже місце

36.          Чим посипали голову кошового отамана після його обрання?

·                Хмелем

·                Піском або багнюкою

·                Квітами

37.           Як козаки захищали свій табір в поході?

·                Будували стіни з очерету

·                Оточували його возами

·                Ніяк не захищали

38.          Що використовували козаки у своїх нападах на турків?

·                Літальні  апарати

·                Підводні човни

·                Маленьких дітей

39.          Кого вважали козаки дружиною і товаришем?

·                Шаблю і коня

·                Січ і гетьмана

·                Степ і місяць

40.          Яка найважливіша ознака влади в козацькому війську?

·                Булава

·                Корона

·                Свитка

41.          Народний співець, оспівувач подвигів козаків – це…

·                Бандурист

·                Пісняр

·                Кобзар

42.          Що означає слово «тирса»?

·                Залишки від розпиляних дров

·                Висока степова трава

·                Солома

43.          Голова козацького уряду.

·                Кошовий

·                Гетьман

·                Цар

44.          Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як Чорне море»?

·                Сорочка

·                Козацька душа

·                Шаровари

45.          Назви найвідомішу козацьку страву, яку дуже полюбляли козаки.

·                Горілка

·                Куліш

·                Сало

46.          Яке церковне свято козаки вважають своїм?

·                Воздвиження

·                Покрова

·                Паска

47.           Коли відзначається головне козацьке свято?

·                14 липня

·                21 жовтня

·                14 жовтня

48.          Для чого носили сережки запорожці?

·                Для краси

·                Як оберіг

·                Їх завжди можна було продати

49.           Що означала сережка у лівому вусі козака?

·                Що він єдина дитина у батьків

·                Що він єдиний син у одинокої матері

·                Що він останній чоловік у своєму роду

50.          Чим обмінювалися козаки-побратими на знак вірності один одному?

·                Шаблями

·                Конями

·                Натільними хрестами



ПАМЯТКА З БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ ДЛЯ УЧНІВ

ПІД ЧАС ОСІННІХ КАНІКУЛ


1. Памятайте і виконуйте правила переходу вулиць і доріг.

2. Не грайтесь на тротуарі, біля доріг.

3. Дотримуйтесь правил посадки в трамвай, тролейбус, автобус.

4. На зупинці не стійте близько біля дороги.

5. Не беріть в руки вибухонебезпечні предмети, а у випадку їх виявлення, необхідно повідомити дорослих.

6. Не можна розпалювати вогнища.

7. Не підходьте до ліній електромереж, якщо провід обірваний, повідомте дорослих.

8. Не грайтесь біля залізничного полотна, не кладіть на рейки предмети, не кидайте нічого у вікна потягу.

9. Не лазьте по ярках і на будівельних майданчиках.

10. Обережно користуйтесь побутовими електричними приладами: телевізором, праскою, холодильником.

11. Не відходьте далеко від будинку і не впускайте в квартиру незнайомих людей у відсутності дорослих.

12. Не грайтеся з бродячими собаками і кішками. Мийте руки після ігор перед обідом.

13. У вільний час грайтесь у дворі на дитячому майданчику.

14. Дотримуйтесь відповідних правил поведінки в громадських місцях.

15. Не використовуй піротехнічні засоби - це небезпечно!

16. Для прогулянки вдягайся зручно і тепло, щоб не застудитися.

Увага! Під час канікул відповідальність за життя та здоровя дітей несуть батьки!

 


Немає коментарів:

Дописати коментар