Урок 1
Тема:
Інформація.
Повідомлення
Навчальна
мета: Познайомитиучнів з поняттямінформації, повідомленнями та способами
поданняповідомлень
Розвивальна
мета: Навчитидітей абстрактно та логічномислити, розвитицікавість до
здобуттяновихзнань
Виховна
мета: Розвити в учняхінформаційну культуру, вмінняпрацювати з інформацією
Тип
уроку: Урок засвоєнняновихзнань
Хід уроку
І.
Організаційний момент
- Доброго ранку,
діти! Я Вас вітаю з початком нового навчального року і бажаюуспіхів у навчанні
та творчихзлетів.
- Черговий,
хтосьогоднівідсутній в класі?
- Ми приступаємо
до вивчення нового для вас предмету – Інформатики.
Я
у вас буду читатицей предмет на протязінавчального року. А з вами ми
познайомимося в процесіроботи.
-Ви перейшли до середньоїшколи,
тому на уроках інформатики ми будемозастосовуватипринципививчення предмету,
якізастосовують у старшійшколі. Це буде цікавим і корисним для вас досвідом та
дозволить вам підготуватися до навчання в старших класах. В
цьомунавчальномуроці нас з вами чекає 35 уроків(16 у І семестрі та 19 у ІІ
семестрі), де ми будемозайматися, як засвоєннямтеоретичнихзнань, так і
відпрацюваннямпрактичнихнавичокроботи з комп’ютером.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Людина
– цеістотасоціальна, яка потребуєпостійногоспілкування і сучаснийтехнічнийпрогресдозволяєлюдиніспілкуватисьнеобмежено
за допомогоюінформаційнихтехнологій та комп’ютеризації. Людина, яка не
вмієкористуватисьперсональнимкомп’ютером (ПК)
позбавленазмогиотримуватинайновішуінформацію в науці та
іншихгалузяхлюдськоїдіяльностіабо для їїотриманнявитрачаєдужебагато часу. Тому
вивченняінформатики є надзвичайноактуальним для молодих людей,
якітількивступають в життя.Метою
сьогоднішнього уроку є ознайомлення з поняттямінформації,повідомлення.
ІІІ.
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Отже,
розпочнеморозглядатипитаннясьогоднішнього уроку. Світіснує в трьохосновних формах – речовина,
енергія та інформація.
Інформація – це відомості стосовно осіб, предметів, фактів, подій,
явищ і процесів незалежно від форми їх подання
Інформаціямаєтаківластивості
·
Цінність
– це максимально можливакористь для досягнення мети.
·
Достовірність
– правдивістьуявлень про джерелоінформації.
·
Повнота
– ступіньподробиць в уявленнях про предмет.
·
Актуальність
– відповідність поточному моменту часу.
·
Доступність - здатністьспоживачасприйматиформацію.
·
Об’єктивність
– відображеннязовнішньогосвіту, якийіснуєнезалежновідсприймача.
Інформаціяпередається
за допомогоюповідомлень.
Повідомленняскладаються
з матеріальнихносіїв: знаків(записи на папері, книги), сигналів(світлофор,
маяк), фізичнихпроцесів, якізмінюються з часом. (записати)
Людина
сприймаєінформацію(повідомлення) за допомогоюсвоїхорганівчуття.
Візуальнесприйняттяінформації
– цетекстоваінформація, числоваінформація та графічнаінформація. Давайте наведемо
з Вами приклади…..
Звуковесприйняттяінформації
– цемова, музичнакомпозиція, сигнали. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Тактильна
інформація - за допомогоюдотику. Давайте
наведемо з Вами приклади…..
Нюховаінформація
– за допомогою носа. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Смаковаінформація
– за допомогою смаку(язик). Давайте наведемо з Вами приклади…..
Одну
і ту ж інформаціюможнапередаватирізнимимовами, усно та письмовоабо у
виглядімалюнку. Сприйматисяінформація (повідомлення) можетакож по різному. Наприклад,
кивок головизгори вниз у нас означає слово «Так», а у Болгарії слово «Ні». Або
слово «коса» такожмає три значення коса дівчини, коса на річці та коса для
скосу трави. Таким чином інформаціязалежитьвід того, як трактуєтьсяповідомлення
і за допомогоючоговонопередається.
Якщоповідомлення
не несекорисноїінформації, то вононесе шум.(записати)
Інформаціяможеперетворюватися
в шум і навпаки. Наприклад, якщо ми бачимокожен день безлічреклами, то ми
їїсприймаємо, як шум, але якщо нам щосьпотрібне (меблі, одежа, ПК), то ми
починаємоприслуховуватисьреклами. В цьомувипадку шум перетворюється в
інформацію.
Формиподачіінформаціїбувають:
текстова, графічна, звукова, числова, мультимедійна(кіно), керуюча(інструкції,
команди). (записати)
Середспособівподачіінформації: мова(уснийобмінінформацією), писемність,
преса, книги, радіо, кіно, телебачення, комп’ютер. (записати)
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хтовже так стомився?
І налівонахилився.
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузупочати.
Руки вгору, руки вниз.
Вгорутрошки подивись.
Руки склали, як вітряк,
І покрутимося так.
Вище руки підійміть
І спокійноопустіть.
Будем дружно ми сідати
І до праціприступати.
IV.
Закріплення вивченого матеріалу
1.
Гра «Моя
планета»
Мета:
Визначенняучнямивихідноїінформації в результатіопрацюваннявхідноїінформації.
У
давнину люди вирішили, щокожнійцифрівід 1 до 9 відповідає одна з планет
Сонячноїсистеми:
1- Сонце
2- Місяць
3- Марс
4- Меркурій
5- Юпітер
6- Венера
7- Сатурн
8- Уран
9- Нептун
Якщопослідовнододаватицифридатисвогонародження,
то можнавизначити «Свою» планету. Наприклад,
А
тепер давайте попрацюємо в парах. Кожен з Вас повинен
отримативхіднуінформацію(дату народження) в свого партнера по парті,
опрацюватиінформацію та видати «планету» свого партнера. Отже, на все це у Вас
є 5 хвилин. Почали!
V.
Підсумок уроку
Загадки
про загальніносіїінформації
Чорнявіпташинки
На
кожнійсторінці
Мовчать
та чекають,
Доки
їхвгадають. (Букви )
Головою
обертає
Нам
показуєдержави
Ріки,
гори, океани. (Глобус )
Що
за незнайомамова?
Хтоперекладе
нам слово? ( Словник )
Смачно
пахне наш пиріг,
Хтойогозробитизміг?
Допоможе
книга-диво,
Все
розкаже нам красиво (Кулінарна книга)
Дуже
я потрібнавсім –
І
дорослим, і малим.
Всіх
я розуму учу,
А
сама завждимовчу. ( Книга)
Ось
так дім – одневікно!
Кожен
день в ньому - кіно! (Телевізор)
Розклад добре знаю я
І домашнє завдання.
На сторіночках – оцінки
Кожного шкільного дня! (Щоденник )
Отже,
на уроці ми дізналися, що ж такеінформація та повідомлення та яким чином
повідомленняпередавати та сприймати. Чисподобався вам урок? Щосамесподобалось,
а щоні? Яківиновідлясебезнаннядістали?
VI. Домашнєзавдання
1.
Вивчититерміни
2.
§1
3.Рубрики «Словничок» та
«Головоломки"
Немає коментарів:
Дописати коментар