Виховний позакласний захід з математики
Гра «Математичний двобій»
Мета:
Повторити теоретичний
матеріал з математики, виконувати різні види завдань, обчислювати, порівнювати,
давати відповіді на запитання по темі, застосовувати набуті вміння та навички
щодо вирішення проблеми, розвивати уміння аналізувати, пояснювати, логічно
мислити, переходити на математичну мову, висловлювати думку, застосовувати
досвід під час виконання практичних завдань, пов’язувати приклади із життєвими
ситуаціями, виховувати уважність, активність, організованість, колективність,
зацікавленість.
Двобій починається урочисто, під музику, оплески
глядачів.
Зал прикрашений висловами про
математику, портретами відомих математиків.
«Математика –
найдавніша з наук, проте вона залишається наукою вічно молодою, яка бурхливо
розвивається ... все ширше розвиває свої зв’язки не тільки з природничими, а й
з найрізноманітнішими галузями людської діяльності»
М.В.Келдиш
(Слайд №1)
«Політ
– це математика»
В.
Чкалов
(Слайд №2)
«Цифри
не правлять світом, але вони показують, як управляється світ».
Й.В.Гете.
(Слайд №3)
Ведучий.
(Читає
«Гімн математиці»)
Сьогодні,
друзі, будем з вами
Царицю всіх
наук вітати,
Так можемо
по праву ми
Математику назвати.
Наук на світі є багато,
Їх навіть важко полічити.
Та нам їх треба добре знати,
Щоб всесвітом оволодіти.
Наука – знайдені алмази:
Вугілля, золото і мідь.
В руках людей могутній лазер,
І сотні зрошених угідь.
Наука – хліб мільйонотонний,
Дари розвіданих морів,
І винограду пишні грона,
Й серед пустель пташиний спів.
Це атом - скорений людині,
Нові потужні русла рік.
Дерзання й пошуки невпинні –
Це наш великий славний вік.
Наука нам допомагає
Ракети в космос запускати.
І будувати всюдиходи,
Щоб грунт на Місяці вивчати.
Це все розвідані орбіти.
На Марсі вимпел наш розцвів.
І на Венері шлях відкрито –
Й сюди наш розум долетів.
До різних ми наук охочі
Нехай ведуть нас до вершин.
Та зараз ми сказати хочем:
Наш математиці уклін!
(Слайд №4)
Хід проведення заходу:
І.
Організаційний етап
Правила
гри:
Проводиться бій за титул чемпіонів школи за версією – «Найкращий математик». Дві команди беруть участь у змаганнях у складі 6 чоловік.
Журі: вчителі.
Гра складається з 10 раундів.
Девіз гри: «Долати труднощі ми звичні – подолаємо вершини
математичні».
ІІ. Конкурсна частина
Представлення команд та їх капітанів.
I команда
II команда
Ми в бій вступаємо математичний, Ми команда молодців -
Щоб всім довести й показати, Найсправжнісіньких бійців.
Що математика – наука Математику ми знаємо,
Яку потрібно поважати. Чого і вам бажаємо.
Знання свої ми вам покажем, Знаємо як віднімати,
Завдань багато ми розв’яжем, Множити і додавати,
Щоб перемогу нам здобути, Також вирази складати
Знаннями
прийдеться блиснути. І задачу розв’язати.
Ми боротись до останку будемо, Ми веселі й гомінкі
І відповіді будуть нам, як дар. В повсякденному житті.
Суперникам ми побажаємо Гру ми любимо й розваги
Тримати мужньо наш удар. Вистача на все наснаги.
Болільникам – не розслабляться, Дружньо ми усе здолаєм,
Ви є підтримкою для нас. Перемогу відіграєм.
Весь час „болійте” на „дванадцять”, Будем першими у грі -
Підтримуйте ви наш азарт. Бо маємо знання міцні.
Журі попросимо судити Журі
для нас поважні люди,
За правилами совісті і честі. Їм
довіряємо безмежно.
Тому лиш перемогу дати, Бо
знаємо, що перемоги,
Хто це довів у чесній битві. Досягне
кращий безперечно.
(Слайд №5)
Перший раунд “Розминка”
Кожній команді задається
однакова кількість запитань по 1 балу за кожну правильну відповідь.
Запитання І команді :
(Слайд
№6)
1. Чому дорівнює (2²)² ? (16)
2. Як називається прилад для вимірювання
кутів? (Транспортир)
3. На що схожа половина яблука? (На другу
його половину)
4. Як називається дріб, чисельник якого
рівний знаменнику? (Неправильний)
5. Назвіть найменше натуральне число? (1)
6. Два сина і два батька з’їли 3 яблука.
Скільки з’їв кожний? (По одному яблуку)
7. Яке число кратне саме собі? (1)
8. Назвіть найменше двоцифрове число? (10)
9. Наука, що вивчає властивості геометричних
фігур. (Геометрія)
10. Дві прямі, що не перетинаються. (Паралельні)
Запитання
ІІ команді:
(Слайд №7)
1. Чому дорівнює сума суміжних кутів? (180º)
2. Чому дорівнює 2³? (8)
3. Йшов чоловік у місто, а на зустріч йому
йшло чотири чоловіка. Скільки чоловік йшли в місто? (Він сам)
4. Твердження, яке не треба доводити. (Аксіома)
5. Десять колод розпиляли на дві плахи.
Скільки стало колод? (Жодної)
6. Чому дорівнює кут у квадраті? (90º)
7. Яким приладом вимірюється довжина
відрізка? (Лінійкою)
8. Яке є найбільше двоцифрове число? (99)
9. У кого більше ребер: в учня чи в
паралелепіпеда? (В учня)
10. Який годинник показує вірно час лише двічі на
добу? (Зламаний)
(Слайд №8)
Другий раунд “Тема”
Команди по черзі обирають
тему, з циклу якої будуть задаватися запитання.
Правильна відповідь – 1 бал.
Теми на вибір:
Звичайні дроби;
Трикутники;
Рівняння;
Формули.
Запитання за темою „Звичайні дроби”:
(Слайд № 9)
1) Що означає риска дробу?
2) Який дріб називається неправильним?
3) Що більше ½ чи ⅓?
4) Правило додавання звичайних дробів з
різними знаменниками.
5) Який дріб не існує: 0/5 чи 5/0 ? Чому?
6) Перетворити в неправильний дріб 6¾.
Запитання
за темою «Трикутники»
(Слайд № 10)
1) Як називається трикутник у якому сторони
рівні?
2) Чому дорівнює сума кутів трикутника?
3) Як називається сторона трикутника, яка
лежить проти прямого кута?
4) Сформулювати теорему синусів.
5) Як називаються трикутники у яких
відповідні кути рівні, відповідні сторони пропорційні?
6) Як називається відрізок, що сполучає
вершину трикутника з серединою протилежної сторони?
Запитання за темою «Рівняння»
(Слайд № 11)
1. Що таке рівняння?
2) Що є спільного між деревом і рівнянням?
3) Як називається результат при відніманні?
4) Як називається рівняння виду - 3х =15?
5) Що таке дискримінант квадратного
рівняння?
6) Що називається коренем рівняння?
Запитання за темою «Формули»
(Слайд № 12)
1) Як знайти відстань, якщо відома швидкість
і час?
2) Чому дорівнює (a + b)²?
3) Як знайти периметр квадрата?
4) За якою формулою обчислюють дискримінант
квадратного тричлена?
5) Як знайти об’єм куба?
6) Чому дорівнює площа прямокутника?
Третій раунд „Точка зору”
(Слайд № 13)
Конкурс ораторів
Висловити думку за 1 хвилину
стосовно проблеми: Чому треба вивчати математику? Максимальна кількість балів –
5. ( На підготовку відводиться 2
хвилини).
Хвилинка – веселинка
Хлопець:
А мені математика – мука:
В ній немає жодної краси.
Це важка, не цікава наука,
В ній лиш формул і символ
ліси.
Дівчина:
Зрозумій, неправий ти, мій
друже,
Не по тому шляху ти пішов,
Із задачами, певно, не
дружиш.
Та й поезії в них не знайшов!
Хлопець:
Нестандартні, цікаві задачі
Я б розв’язував ночі і дні,
А мене лиш чекають невдачі,
Не щастить в цій науці мені
Дівчина:
Будеш, друже, трудитись сумлінно
–
У навчанні уникнеш невдач.
І розв’яжеш на „добре” й
„відмінно”
Не десяток, а сотні задач.
Глибина і абстракції сила,
Підрахунок в задачі стрункий,
Строга логіка, виклад
красивий
математиків ваблять віки.
Четвертий раунд “ Капітани”
(Слайд № 14)
Капітани отримують картки з набором
чисел. Потрібно закреслити названі ведучим числа і порахувати суму тих, що
залишилися. Правильна відповідь – 1 бал.
1, 5, 2, 16, 3, 15, 4, 20,
25, 6, 30, 18, 7, 13, 22, 8, 28, 9, 10, 27, 11, 29, 1
П’ятий раунд «Ерудити»
(Слайд № 15)
Кожна
команда відповідає на поставлені запитання після команди – «можна».
Піднімають прапорець. Якщо був фальш – старт, то право відповіді надається
команді суперників.
Запитання винесені
на конкурс:
1. Його ім'я складається з трьох складів, причому
перший склад – число, другий – нота, а третій – одне з імен давньоєгипетського
бога Сонця. Це не лише математик і філософ, а ще й прекрасний спортсмен.
Наскільки успішний, що став Олімпійським чемпіоном з кулачного бою, за що
отримав вінок переможця Олімпіади. Він є автором славнозвісної теореми. Хто це?
(Пі – фа - гор)
(Слайд №16)
2. Його ім'я відоме в усьому
світі. Він геніальний математик, автор неевклідової геометрії, вже в 14 років
став студентом Казанського університету, але довгий час не мав визнання у себе
на Батьківщині. Хто це? (Лобачевський).
(Слайд № 17)
3. Перша російська жінка –
математик. Довгий час проживала і працювала за кордоном. Крім цього вона ще і
відомий письменник, автор таких творів, як: „Нігілістка”, „Приват – доцент”,
„Боротьба за щастя” і т.д. За роботу „Задача про рух твердого тіла навколо
нерухомої точки” їй була присуджена премія Паризької академії наук – премія
Бордона. Мріяла написати наукову роботу в себе на Батьківщині, але мрія її так
і не збулася, хоча членом – кореспондентом Петербурзької академії наук, у 1889
році, її було обрано. (Ковалевська)
(Слайд № 18)
4. Він жив у III столітті до нашої ери. Автор книги
„Начала”, яка стала на 2000 років енциклопедією геометрії, сучасник царя
Птоломея (306 – 283 р. до н. е.), давньогрецький вчений. (Евклід)
(Слайд №19)
За кожну правильну відповідь
учасники отримують по 2 бала.
Сценка „Будько і Хвалько”.
Будько. Тобі сподобалось, як
гравці розв’язують задачі і обчислюють в умі?
Хвалько. Дуже! Я, правда, так
швидко множити не вмію, але деякі задачки і я непогано розв’язую!
Будько. Наприклад?
Хвалько. Ну, різні там
рівняння.
Будько. Ось я напишу
рівняння, а ти розв’яжи його.
Хвалько. Ти пиши, а я вдома
розв’яжу...
Будько. Що злякався?
Хвалько. Чому злякався...
можу й тут!
Будько (пише на дошці). (12 –
2х)∙4 = 8.
Хвалько (довго думає, а потім
запитує). А що тут треба зробити?
Будько. Знайти х.
Хвалько. Гм... м (зрадів).
Так це нам просто! Ось він!( показує пальцем на букву х у рівнянні).
Глядачам пропонується розв’язати рівняння. Вручається
приз.
Шостий раунд «Окомір»
Команди
без допомоги вимірювальних приладів записують відповіді на задачі. Найближча до
правильної відповідь – 1 бал.
1.Який діаметр монети номіналом 1 копійка? (1см)
2. Світовий рекордсмен з бігу серед тварин –
гепард. З якою швидкістю він бігає? (135
км/год)
(Слайд № 20)
3. Найморозостійкіші птахи –
качки та гуси. Яку найнижчу температуру вони
можуть витримати? (-110º)
4. Скільки меду приносить бджола за один
виліт? (0,05г)
(Слайд № 21)
5. Найдужчий щодо власної
маси є жук-носоріг. Який найбільший “вантаж” він може тягти? (Сам важить 14г, а
тягне „вантаж” 1580г)
6. Скільки сторінок у підручнику „ Геометрія- 7”.Автор О.С.Істер? (158)
(Слайд № 22)
7. Скільки важить серце дорослої
людини? (250 – 300г)
8. Скільки вікон на передньому плані
школи? (8)
(Слайд № 23)
9. Скільки сходинок між 1 та 2 поверхом
школи?
10.Скільки метрів складає ширина кабінету
математики?
(Слайд № 24)
Сьомий раунд «Практикум»
Практичне
завдання командам. Правильна відповідь – 2 бали.
Сергій
склав аркуш паперу 5 разів. Потім він вирізав дірку та розгорнув його. Скільки
дірок у розгорнутому аркуші?
(Слайд № 25)
Восьмий раунд
«Аукціон»
(Слайд № 26)
Команди по черзі називають математичні терміни, які
починаються на літеру:
П-_______
Д-_______
К-_______
За кожне назване слово 1 бал
Проводиться аукціон ребусів, які містять математичні
терміни
За відгаданий ребус 1 бал.
(Слайд № 27)
Гра з глядачами. Вікторина
„Нитка добробуту”.
Учитель читає завдання дітям.
Той хто першим дає відповідь, підходить до «нитки
добробуту» і ножицями відрізає один із пакетиків.
Приз демонструє залу.
1.На уроці фізкультури учні вишикувались
у шеренгу по одному з інтервалом 1м. Довжина шеренги 27м. Скільки учнів у
класі? (28)
(Слайд № 28)
2. Який
числівник наказує? (Три).
3.
Син мого батька, а не брат мені. Хто це? ( Я сам ).
4.
Двоє школярів грали в шахи 2 години. Скільки грав кожний? (2 години).
(Слайд № 29)
5.
Як чотирма двійками виразити число 111? ( 222:2).
6.
Які два числа при множенні і додаванні мають один і той же результат? (2 і 2).
7.
Летіли гуси: один попереду, два позаду, два попереду, один позаду, один між
двома і троє в ряд. Скільки усього гусей? (Троє).
(Слайд № 30)
8. Десять яблук. Як поділити
їх між десятьма дітьми так, щоб кожен отримав по яблуку, а одне лишилося на
тарілці? ( Віддати з тарілкою).
9. Коли ми дивимось на цифру
8, а говоримо 20?
( Коли дивишся на годинник).
10.На честь якої жінки – математика названо дуже поширені нині квіти? ( На
честь Гортензії Лепот).
(Слайд № 31)
Дев’ятий раунд “Показуха”
Перевірка
почуття гумору. Потрібно жестами відтворити куплет пісні „Жили у бабусі два
веселих гуся” – 1 команда і „Ой у полі два дубки” – друга команда.
Максимальна кількість балів – 3. Команда
противника відгадує.
(Слайд № 32)
Десятий раунд «Дуель»
Запитання :
1. Півень, стоячи на одній нозі, важить 5 кг. Скільки він буде важити,
якщо стане на дві ноги? (5кг).
2. У родині у кожного з шести братів є по
сестрі. Скільки дітей у цій родині? (7)
(Слайд № 33)
3. Цеглина важить 2 кг і ще пів цеглини. Скільки ажить вся
цеглина? (3кг)
4. Чому дорівнює «чортова
дюжина»? (13)
5. У лісі назбирали 5 склянок суниць. Суниці з 4 склянок
переробили на варення. Скільки склянок залишилося? (5)
(Слайд № 34)
6. Що ділить кут навпіл? (Бісектриса)
7. Що більше: 1л чи 1 дм³? (Однаково)
(Слайд № 35)
8. Чи ділиться на три число 415? (Ні)
9. Чому дорівнює 25? (32)
10. Якщо на кут 70о
дивитися в лупу з чотирикратним збільшенням, то який кут побачимо? (70º)
(Слайд № 36)
11. Периметр квадрата 32. Яка площа
цього квадрата? (64)
12. Яка сума всіх цифр десяткової
системи числення? (45)
13. Возом їхали два батька і два сина.
Скільки їх було? (Троє)
(Слайд № 37)
14. Скільки сотень у 82 десятках? (8)
15. Скільки діб у 72 годинах? (Три)
16. Суперник нолика? (Хрестик)
17. Скільки грамів у 0,2 кг? (200)
18. Що більше: третина чи
половина? (Половина)
19. Двоє пішли – 5 грибів знайшли.
Четверо підуть – чи багато знайдуть?
(Невідомо)
(Слайд № 38)
20. Старовинна міра ваги = 16,38 кг?
( пуд = 16,38 кг.)
21. Рівність зі змінною? (Рівняння)
22. Яке число ділиться на всі числа
без остачі? (Нуль)
23. Скільки музикантів у
квартеті? (4)
(Слайд № 39)
24. Дуже поганий бал? (1)
25. Сума всіх сторін фігури? (Периметр)
Кожна
правильна відповідь на запитання – 1 бал.
(Слайд № 40)
ІІІ.
Підведення підсумку дуелі
Поздоровлення
переможців та присвоєння титулу.
(Слайд № 41)
Немає коментарів:
Дописати коментар