пʼятниця, 3 квітня 2020 р.

Захист інформації в комп'ютерних системах володіє рядом специфічних особливостей, пов'язаних з тим, що інформація не є жорстко пов'язаної з носієм, може легко і швидко копіюватись та передаватися по каналах зв'язку. Виникнення глобальних інформаційних мереж типу Internet є важливим досягненням комп'ютерних технологій, однак, з Internet пов'язано безліч комп'ютерних злочинів.
Проблеми, що виникають з безпекою передачі інформації при роботі в комп'ютерних мережах, можна розділити на три основні типи: 
1) перехоплення інформації – при перехоплені порушується конфіденційність інформації; 
2) модифікація інформації - вихідне повідомлення змінюється або повністю підміняється іншим і надсилається адресату; 
3) підміна авторства інформації. 
Ця проблема може мати серйозні наслідки. Наприклад, хтось може надіслати листа від вашого імені (цей вид обману прийнято називати спуфінга) або Web-сервер може прикидатися електронним магазином, приймати замовлення, номери кредитних карт, але не висилати ніяких товарів. 
2. Корпоративна мережа. 
Корпоративна мережа — це мережа, головним призначенням якої є підтримка роботи конкретного підприємства, що володіє даною мережею. Користувачами корпоративної мережі є тільки співробітники даного підприємства.
Корпоративна мережа - це складний комплекс взаємозалежних і узгоджено функціонуючих програмних і апаратних компонентів, який забезпечує передачу інформації між різними віддаленими додатками й системами, що використовуються на підприємстві. 
Основними елементами мережі є робочі станції, сервери і комутатори. Основну частину мережі складають робочі станції, які підключені до комутаторів. Комутатори пересилають пакети даних з одного порту в іншій за потрібною адресою. Також в мережі є сервери, що забезпечують роботу робочих станцій в складі мережі.
Наявність мережі приводить до вдосконалення комунікацій між співробітниками підприємства, а також його клієнтами і постачальниками. Мережі знижують потребу підприємств в інших формах передачі інформації, таких як телефон або звичайна пошта. 
Безпе́ка мере́жі  —  заходи,  які  захищають  інформаційну  мережу  від несанкціонованого  доступу,  випадкового  або  навмисного  втручання  в роботу мережі або спроб руйнування її компонентів. Безпека інформаційної мережі  включає  захист  обладнання,  програмного  забезпечення,  даних  і персоналу.
Мережева  безпека  складається  з  положень  і  політики,  прийнятої адміністратором  мережі,  щоб  запобігти  і  контролювати  несанкціонований доступ,  неправильне  використання,  зміни  або  відмови  в  комп'ютерній мережі та мережі доступних ресурсів.
3. Мережеві загрози вразливості і атаки
Дії, які так або інакше загрожують збереженню, що допускають нанесення збитків інформаційній безпеці підрозділяються на певні категорії.
1. Дії, які здійснюють користувачі, авторизовані в системі. Ця категорія включає:
зловмисні дії користувача з метою крадіжки або повного або часткового знищення даних, що є на сервері або робочій станції компанії  
пошкодження наявних даних як результат прояву необережності, халатності у діях користувача. 
2. "Електронне" втручання - дії хакерів:
здійснення DOS та dDOS-атак
незаконе проникнення в захищені комп'ютерні мережі;
Несанкціоноване проникнення ззовні в захищену мережу тієї або іншої компанії може здійснюватися з метою нанесення збитку (знищення, підміна наявних даних), крадіжка інформації, що відноситься до розряду конфіденційною з подальшим її незаконним використанням, розпорядження мережевою інфраструктурою компанії як методом для здійснення атак на інші мережеві вузли, крадіжка грошових коштів з рахунків компанії або окремих користувачів і т.д.
Атаки категорії DOS ("Denial of Service") здійснюються ззовні і направлені на мережеві вузли тієї або іншої компанії, які відповідають за її безпечне, ефективне і стабільне функціонування (поштовий, файловий сервер). Зловмисниками організовується масова відправка яких-небудь даних на вибрані вузли, що викликає їх перевантаження, тим самим, виводячи з працездатного стану на деякий час. Подібні атаки можуть обернутися для постраждалої компанії різними порушеннями в здійсненні безперервних бізнес-процесів, втратою клієнтів, а також втратою репутації.
3. Комп’ютерні віруси. Комп’ютерні віруси, так само, як і деякі інші шкідливі програми відносяться до окремої категорії способів електронної дії з подальшим нанесенням збитку. Дані засоби дії є реальною загрозою для ведення сучасного бізнесу, що має на увазі широке використання комп'ютерних мереж, електронної пошти і Інтернету в цілому. Так, "вдале" проникнення шкідливої програми (вірусу) в корпоративні мережеві вузли тягне за собою не тільки виведенням їх із стану стабільного функціонування, але і велику втрату часу, втрату наявних даних, зокрема не виключена можливість крадіжки конфіденційної інформації і прямих розкрадань грошових коштів з рахунків. Програма-вірус, яка проникла і залишилася непоміченою в корпоративній мережі дає можливість здійснення зловмисниками повного або ж часткового контролю над всією діяльністю компанії, що ведеться в електронному  основним каналом для ефективного і швидкого розповсюдження спаму і вигляді.
 4. Спам. Якщо ще кілька років тому спам був всього лише незначним по масштабах, дратівливим чинником, то в даний час технології спаму представляють достатньо серйозну загрозу для забезпечення інформаційної безпеки:   
основним каналом для ефективного і швидкого розповсюдження спаму і  інших шкідливих програм стала електронна пошта;   
на перегляд спаму йде достатньо велика кількість часу, а подальше видалення численних повідомлень може викликати відчуття дискомфорту співробітників на психологічному рівні
спам може виступати одним з основних методів реалізації різних шахрайських схем, жертвами яких можуть ставати як приватні, так і юридичні особи;  
великий ризик видалення потрібної кореспонденції разом із спамом, що може привести до різного роду неприємним наслідкам; при цьому така небезпека зростає, якщо удаватися до використання недосконалих поштових фільтрів для виявлення і відсіювання спаму;
5. "Природні" загрози. В категорію "природних" загроз відносять різні зовнішні чинники. Так, причиною втрати інформаційної безпеки може виступити крадіжка інформаційних носіїв, форс-мажорні обставини, неправильний спосіб зберігання інформації
Засоби захисту мереж. Політика безпеки при доступі до мереж загального значення
 Для безпеки в комп’ютерних мереж використовують таке програмне забезпечення: 
● Secure Shell, SSH (англ. Secure SHell — «безпечна оболонка» — мережевий протокол рівня додатків, що дозволяє проводити віддалене управління комп'ютером і тунелювання TCP-з'єднань (наприклад, для передачі файлів). 
● Міжмережевий екран (брандмауер, файрвол англ. Firewall, буквально «вогняна стіна») — пристрій або набір пристроїв, сконфігурованих, щоб допускати, відмовляти, шифрувати, пропускати через проксі весь комп'ютерний трафік між областями різної безпеки згідно з набором правил та інших критеріїв. Фаєрвол може бути у вигляді окремого приладу (так званий маршрутизатор або роутер), або програмного забезпечення, що встановлюється на персональний комп'ютер чи проксі- сервер. 
● Антівірусна програма (антивірус) — програма для знаходження і лікування програм, що заражені комп'ютерним вірусом, а також для запобігання зараження файлу вірусом. Антивірусне програмне забезпечення складається з комп'ютерних програм, які намагаються знайти, запобігти розмноженню і видалити комп'ютерні віруси та інші шкідливі програми. 

Немає коментарів:

Дописати коментар